100 bin Dolar Üzeri Döviz Alımı İşlemleri Bir gün Gecikmeli Gerçekleşecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 20.05.2019 tarihinde aldığı karara göre gerçek kişilerce günlük 100.000 USD ve üzerinde (veya diğer döviz cinslerinde buna denk gelen tutar) döviz (efektif dahil) alımı işlemlerinde dövizin ilgili hesabına aktarılmasının veya fiziki teslimatının bir iş günü valörlü gerçekleştirilecektir.

Döviz alımının cuma gününe denk gelmesi durumunda 1 iş günü valör bulunduğundan dövizin hesaba geçmesi pazartesi gününü bulabilecektir. 

Söz konusu kararın gerekçesi ise finansal piyasaların istikrarlı işleyişine ve kredi sisteminin etkin çalışmasına katkıda bulunulması ve olası spekülatif işlemlerin önlenmesi şeklinde açıklamıştır.

Hatırlanacağı üzere 2008 yılında sıfır olarak belirlenen kambiyo muamele işlemleri, 15.05.2019 tarih ve 30775 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6802 sayılı Gider Vergileri Kanununda yapılan değişiklikle birlikte binde 1 olarak belirlenmişti. Ayrıntılı bilgi için “Yeni Vergi Resmi Gazete’de!” yazımızı okuyabilirsiniz. 

Moody’s: Mevduat Sahiplerinin Güveni Zedelenir

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bireylerin 100,000 dolar üzeri döviz alımına bir gün valör uygulamasının mevduat sahibinin güvenini zedelediği için bankaların kredi notu açısından negatif etkisi olduğunu belirtti.

Moody’s tarafından bugün yayımlanan ve kredi derecelendirme niteliği taşımayan değerlendirmede, “Bankaların fonlama profilinde yabancı para mevduatın konsantrasyonunun yükseldiği göz önüne alındığında son düzenlemeler mevduat sahibinin güvenini zedelediği için Türk bankaların kredi (notu) niteliği açısından olumsuz” dedi.

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 

 1,448 total views,  1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir