2018 yılında Brüt Satışı 10 Milyonu Geçenlerin Elektronik Düzenlemeler Karşısındaki Durumu

Bilindiği üzere 19.10.2019 tarih ve 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO:509) ile e-defter, e-fatura, e-arşiv, e- serbest meslek makbuzu, e- irsaliye,  e-belge, e-bilet, e-dekont gibi birçok konuda değişiklik ve yenilik yapılmıştır.

Tebliğde kimlerin e-fatura geçmesi gerektiği, kimlerin e-defter zorunluluğunun bulunduğu, kimlerin e-arşiv uygulamasına geçmesi gerektiği ve kimlerin e-irsaliye’ye geçmesi gerektiği ve yükümlülükler açıklanmıştır.

Söz konusu düzenlemelere ilişkin aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz;

Kimler E-Fatura Uygulamasına Geçmek Zorunda

E-Defter Uygulamasına Dâhil Olma Zorunluluğu

Kimler e-Arşiv Fatura Uygulamasına Dahil Olmak Zorunda

Kimler E-İrsaliye’ye Geçmek Zorunda

2018 yılında Brüt Satışı 10 Milyonu Geçenlerin Durumu

Görüleceği üzere VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO:509)’ne göre 2018 yılı brüt satışı 5 Milyon lirayı aşanların 01.07.2020 tarihinde e-faturaya geçmeleri gerektiği belirlenmiştir.

Ancak 2018 yılında brüt satışı 10 milyonu geçenler için eski Tebliğ olan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No:454) yeni Tebliğ ile yürürlükte kaldırılmamış, yürürlükten kaldırılma tarihi 1.1.2020 olarak belirlenmiştir.

Bu nedenle eski Genel Tebliğ’de halen yürürlükte olduğundan eski Tebliğin hükümleri olan 2018 yılı brüt satışı 10 Milyonu geçen mükelleflerin 1.1.2020 tarihinde e-defter, e-fatura ve e-arşive geçmesi gerektiği düşünülmektedir.

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

613 total views, 1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir