24 Kasım Öğretmenler Günü Özel

Bildiğiniz üzere öğretmenler günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür.

Ülkemizde her yıl 24 Kasım günü kutlanmaktadır. Yazımızda 24 Kasım gününün önemi üzerinde durulacak ve Başöğretmen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim-öğretim mücadelesi anlatılacaktır.

9 Ağustos 1928 tarihinde okuma yazmayı kolaylaştırmak ve çağdaş bir eğitim sistemi adına Sarayburnu Parkında yeni alfabeyi tanıttı. İlk dersini ise Tekirdağ’da verdi. 

1 Kasım 1928 tarihinde “Türk Harfleri Hakkında Kanun” Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edildi. 

11 Kasım 1928 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mekteplerinin Başöğretmeni” unvanı verildi. 

Öğretmenler Günü Neden 24 Kasım’da Kutlanıyor?

24 Kasım 1928 tarihinde ise Millet Mektepleri Talimatnamesinin yayımlanması ile “Başöğretmen” unvanı resmileşmiş oldu. Bu nedenle her yıl 24 Kasım günü, “Öğretmen Günü” olarak ülkemizin dört bir yanında kutlanmaktadır. 

Ülkemize verdiği hizmetlerden dolayı Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyoruz.

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

1,215 total views, 2 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir