30 Haziran 2019 İtibariyle Geri Kazanım Payı İle İlgili Zorunluluklar

Bilindiği üzere, çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7153 Sayılı Kanun, 10.12.2018 tarih ve 30621 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

09.01.2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esasları yayımlamış ve yürürlüğe koymuştur.

Söz konusu esas ve usullerle ilgili birçok zorunluluk getirilmiştir. Sonrasında 25.03.2019 tarihinde yapılan değişikliklerle birlikte söz konusu zorunlulukların son tarihi 30 HAZİRAN 2019 olarak değiştirilmiştir.

30 HAZİRAN 2019’da Geri Kazanım Payı (Poşet) ile İlgili Zorunluluklar

1- 30.06.2019 tarihinden itibaren poşetlerin barkodlu olarak satılması zorunludur.

2- Çift kat kalınlığı 40 mikron ve üzerinde olmak zorundadır.

3- En az bir yüzeyinde çevreci slogan ve Sıfır Atık logosu kullanılması zorunludur.

4- Plastik poşetlerde yer alan satış noktalarının marka ve logoları poşetin tek yüzeyinin (sap hariç) alanının yüzde yirmisini(%20) geçemez.

Sıfır atık, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Söz konusu esas ve usullere göre sıfır atık logosu aşağıdaki gibi olacaktır;

Poşet Beyannamesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için POŞET UYGULAMA REHBERİ yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 825 total views,  1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir