6661 sayılı Kanundan Kaynaklanan İndirimi Kaybettiniz mi?

Bilindiği üzere 5510 sayılı Kanuna eklenen Geçici 78’inci madde ile 2019 yılı için asgari ücret desteği yeniden belirlenmişti. Önceki senelerden farklı olarak asgari ücret desteğinden yararlanma şartlarına 2018 yılı Ocak ila Kasım ayları/döneminde 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında uzun vadeli sigorta kollarından en az sigortalı bildirimi yapılan aydaki/dönemdeki sigortalı sayısının altında bildirimde bulunulması eklenmişti.

Bu nedenle 2019 yılının içerisinde “Asgari Ücret Desteği”nden yararlananların desteklerinin yansımadığı görülmektedir. Bunun nedeni 2018- Ocak-Kasım ayları arasında uzun vadeli sigorta kollarında çalıştırılan en düşük sayının altına düşülmesidir.

Asgari Ücret Desteğinin diğer detayları hakkında da bilgi vermek gerekirse;

İşverenler Yönünden Aranan Şartlar;
  • Özel sektör işyeri işverenleri,
  • 5018 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde belirtilen kamu idareleri dışında kalan diğer kamu işyeri işverenleri,
Sigortalılar Yönünden Aranan Şartlar;
  • 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları (MYÖ) hükümleri uygulanan sigortalılar,
Destek Tutarı
  • 2019 yılı öncesi tescil edilen iş yerleri için 2018 yılının aynı ayında prime esas günlük kazancı 102 TL (6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu hükümleri uyarınca toplu iş sözleşmesine tabi özel sektör işverenlerine ait iş yerleri için 203 TL) ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısı aşılmamak kaydıyla 2019 yılında cari ayda bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısının,
  • 2019 yılında tescil edilen iş yerleri için ise destek kapsamına giren tüm sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısının,
  • 2018 yılı Ocak ila Kasım aylarında/dönemlerinde uzun vadeli sigorta kollarından bildirimi yapılan 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalı sayısı ortalaması; 500’ün altında olan işyerleri için günlük 5 TL, 500 ve üzerinde olan işyerlerinde ise 3,36 TL ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar asgari ücret desteği verilecektir.
Asgari Ücret Desteğinin Sorgulanması

Sosyal Güvenlik Kurumunun “İşveren Sistemi” üzerinden sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Çıkan modülden “Müfredat Kartı”nın seçilmesi ve ekrana gelen bilgiler üzerinden “6661 Asgari Destek” seçinin yapılması sonucunda aylar itibariyle uygulanan desteklerin listesini görebilirsiniz.

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

368 total views, 3 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir