Anayasa Mahkemesinden Wikipedia Kararı

Bildiğiniz üzere yaklaşık 2.5 yıl önce Wikipedia’ya erişim engellenmişti. Kapatılma nedeni, Türkiye’yi DEAŞ ile aynı düzlemde gösteren içeriklerin bulunması ve Türkiye’nin yayınların kaldırılması istemine cevap verilmemesi gösterilmişti.

Wikipedia’ya ya erişim engellemesi üzerine şirket Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğine başvurmuş ancak başvurusu reddedilmişti.

Kapatılma döneminde sitede aşağıdaki açıklama çıkmaktaydı:

5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. 

Vikipedi kendi sitesindeki tanımlamaya göre, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi olarak tanımlanmaktadır.

Anayasa Mahkemesi, gündemine göre  26 Aralık 2019 tarihinde Wikipedia isimli internet sitesinin tamamına erişimin engellenmesi kararı verilmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiği iddiasını görüşecektir. 

Sitenin Tamamen Erişime Kapatılması Hak İhlali

Haber ajanslarından edinilen bilgiye göre Anayasa Mahkemesi sitenin tamamen erişiminin engellenmesini hak ihlali saydı.  İhlal kararının 6’ya karşı 10 üyenin oyuyla alındığı belirtildi. 

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

403 total views, 1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir