Asgari Geçim İndirimi Maaşa Dahil midir?

Bilindiği üzere asgari geçim indirimi, bireyin ya da ailenin asgari geçim düzeyini sağlayacak bölümünün toplam gelirden düşülerek vergi dışı bırakılmasıdır.

Her yıl açıklanan asgari ücrette asgari geçim indirimi dahil tutarlar açıklanmaktadır. Örneğin 2019 yılı asgari ücret detaylarına bakıldığında;

2019 yılı Asgari Geçim İndirimi tutarları ve açıklamalarına “2019 Yılı Asgari Ücret Tutarı” yazımızda yer vermiştik. 

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Ücrete Dahil midir?

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 2016/14809 E., 2019/15698 sayılı kararında asgari geçim indiriminin, ücret olmadığı gibi ücretin eki de olmadığı belirtilmiştir.

Kararında devamında ise;

Asgari geçim indirimi, bireyin ya da ailenin asgari geçim düzeyini sağlayacak bölümünün toplam gelirden düşülerek vergi dışı bırakılmasıdır. Bu nedenle, asgari geçim indirimi, net ücrete ya da brüt ücrete ilave edilemez, aynı şekilde asgari geçim indirimi, giydirilmiş ücret tespit edilirken, çıplak ücrete giydirilecek bir kazanç unsuru da değildir.

Bu nedenle işverenlerin maaş dışında asgari geçim indirimini ödemekle yükümlü oldukları unutulmamalıdır. Zira işverenin işçiye tazminat öderken asgari geçim indirimi, giydirilmiş ücret tespit edilirken, çıplak ücrete giydirilecek bir kazanç unsuru olarak hesaplamamaktadır. Zaten Yargıtay kararları da bu yöndedir. 

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

2,754 total views, 4 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir