AYM KHK’lar İle İlgili Kararını Verdi

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) kabul edilmesine dair 5 Kanun’un bazı hükümlerinin iptal istemini karara bağladı.

Daha önceki “AYM, Kritik KHK Maddelerini Görüşüyor” yazımızda hangi maddelerin Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunda görüşüleceğinden bahsetmiştik.

Alınan bilgiye göre sadece iki maddeyi iptal etti. 

1. Kapatılan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerin, YÖK tarafından yerleştirildikleri devlet veya vakıf üniversitelerinde mezun oluncaya kadar ödemeleri gereken ücretleri ödemeye devam etmeleri.

2. Pasaportu iptal edilen kişilerin eşlerine ait pasaportların genel güvenlik açısından mahzurlu görülmesi halinde İçişleri Bakanlığınca iptal edilmesi.

OHAL kapsamında karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin bu görevleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğunun doğmamalı durumunu düzenleyen maddeyi ise iptal etmedi. Ayrıca birçok tartışmalı maddeyi de iptal etmedi.

Söz konusu Anayasa Mahkemesi Gerekçeli kararı 31.10.2019 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır. Söz konusu karar gerekçesi için TIKLAYINIZ.

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

2,169 total views, 1 views today