Banka Kredi Dosya Masraflarının İadesi

Kredi Dosya Masrafı Nedir?

Bankalardan çekilen kredilerin kullandırımı sırasında bankanın ve çalışanların harcadığı emeğin karşılığı olarak alınan ve yasal dayanağı olmayan bir ücrettir.  Daha hukuki bir tabirle ise Finansal tüketiciden faiz, kâr payı, vergi, fon ve benzeri yasal giderler dışında talep edilen ücret, komisyon, masraf ve benzeri adlar altındaki her türlü parasal tutarı ifade etmektedir.

Kredi Dosya Masrafı Yasal mı?

Aslında kredi dosya masrafı, 03 Ekim 2014 tarihine kadar yasal değildi. 03 Ekim 2014 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun FİNANSAL TÜKETİCİLERDEN ALINACAK ÜCRETLERE İLİŞKİN USÛL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK yayımlanması ile birlikte Kredi tahsis ücreti, kullandırılan kredi anaparasının binde beşine kadar kısmı yasal hale gelmiştir.

Ancak finansal tüketicilere kullandırılacak krediler için kredi ihtiyacının karşılanmasına olanak sağlayan sistemin işletilmesi ve operasyonel süreçlerin yönetilmesi amacıyla alınan tahsis ücreti dışında, istihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti, değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi her ne ad altında olursa olsun başkaca bir ücret alınamayacaktır.

03 Ekim 2014 tarihten sonra kullanmış olduğunuz kredinin %5’ine kadar olan kısmı kredi tahsis ücreti olarak sizden alındı ise geri almanız mümkün değildir.

Kredi Dosya Masraflarının Hangi Kısmını Geri Alabilirim?

Şayet 30 Ekim 2014 tarihinden önce kredi kullandı iseniz ve 10 yıllık zamanaşımı dolmadı ise bu tarihten önceki kredi tahsis, dosya masrafı vs. bir çok isim altında sizden tahsil edilen ücretleri bankalardan Tüketici Hakem Heyetleri vasıtası ile almanız mümkün.

Zira Yargıtay 13. Dairesinin emsal kararları bulunmaktadır. Kararlarda özetle Bankanın tacir olduğu ve kredi vermesinden kaynaklanan zorunlu, makul ve belgeli masrafları tüketiciden isteyebileceği ancak tüketiciden alınan kredi dosya masrafı veya tahsis ücreti gibi giderlerin zorunlu bir masraf olduğunun kanıtlanmadığı bundan dolayı ücretlerin iade edilmesine hükmetmiştir.

Buna göre şayet 10 yıllık zamanaşımı süresi dolmadı ise söz konusu kredi masraf, tahsis ücreti gibi bedellerin Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak iadesi mümkündür. Tüketici Hakem Heyetleri e- devlet üzerinden online olarak başvuru yapabilirsiniz. Bununla ilgili yazımızı lütfen okuyunuz. 

Dosya Masraflarının İade Süreci Ne Kadar?

Yukarıda açıkladığımız üzere 03 Ekim 2014 ten önce olup 10 yıllık zamanaşımına uğramamış kredi tahsis ve dosya masrafı adında sizden alınmış olan veya 03 Ekim 2014 tarihinden sonra olsa dahi çekmiş olduğunuz kredinin %5’ini geçen tutarları iade almanız mümkündür.

Tüketici Hakem Heyetine www.turkiye.gov.tr üzerinden yapacağınız başvuru ile birlikte bankadan bankaya değişmekle birlikte Yönetmelikte 6 ay içerisinde karar bağlanacağına hükmedilmiştir. Ancak bazı bankalar sizi hiç uğraştırmadan iade işleminizi hemen yapmakta bazı bankalar size telefon açarak anlaşmaya çalışmakta bazı bankalar ise tüketici hakem heyetinin kararını beklemektedir.

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 11,263 total views,  1 views today

Banka Kredi Dosya Masraflarının İadesi” için 2 yorum

 • 25 Ekim 2018 tarihinde, saat 18:46
  Permalink

  Kredi kullandığım ücreti adında yapılan kesintilerde aynı kapsamda mıdır?

  Yanıtla
  • 26 Ekim 2018 tarihinde, saat 05:33
   Permalink

   Adının ne olduğu önemli değil. Yargıtay ın dediği gibi banka bunu masraf olarak kanıtlayamıyorsa ve bahsettiğimiz tarihten önce ise iade etmesi gerekir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir