Belediyelerin İhale Yasaklama Kararları

Bilindiği üzere 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda ihale yasaklanmasını gerektirecek durumlarda hangi yetkili makamın bu kararı verebileceği belirtilmektedir.

7153 sayılı Kanun Öncesinde

Katılma yasakları, ihaleyi yapan bakanlık veya ilgili veya bağlı bulunulan bakanlık, herhangi bir bakanlığın ilgili veya bağlı kuruluşu sayılmayan idarelerde bu idarelerin ihale yetkilileri, il özel idareleri ve belediyeler ile bunlara bağlı birlik, müessese ve işletmelerde ise İçişleri
Bakanlığı tarafından tarafından verilmekteydi.

7153 sayılı Kanun Sonrası

10.12.2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 7153 sayılı Çevre Kanunu Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun sonrasında belediyelerin ihaleye katılma yasaklarını verecek bakanlıkta değişikliğe gidilmiştir. 

Mevcut değişiklikle birlikte;

İl özel idareleri ve bunlara bağlı birlik, müessese ve işletmelerde İçişleri Bakanlığı; belediyeler ve bunlara bağlı birlik, müessese ve işletmelerde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilecektir. 

İdareYasaklama Kararı  Verecek
Bakanlık
İl özel idareleri ve bunlara 
bağlı birlik, müessese ve işletmeler
İç işleri Bakanlığı
Belediyeler ve bunlara 
bağlı birlik, müessese ve işletmeler
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
İl Özel İdaresi ve Belediyelerin Şirketlerinde İhale Yasaklama Kararı

İl özel idareler veya belediyelerin ortaklık ilişkisi bulunduğu şirketleri, Kanun metninde yazan bağlı birlik, müessese ve işletme şeklinde değerlendirmek mümkün değildir. 

Bu nedenle il özel idaresi veya belediye şirketlerini “herhangi bir bakanlığın ilgili veya bağlı kuruluşu sayılmayan idarelerde bu idareleri” şeklinde değerlendirmek en uygunu olacaktır.

Kamu İhale Kurulu 26.09.2011 tarih ve 2011/DK.D-173 sayılı kararında “…ihalelere katılmaktan yasaklama kararının belediye iştiraki olan şirketin ihale yetkilisi tarafından verilmesi gerektiği..” ifade edilmiştir.

Bu nedenle şirketlerin yasaklama kararının verilmesi ihale yetkisi tarafından yerine getirilecektir. 

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 4,394 total views,  3 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir