Bitcoin Nedir? Türkiye’de Yasal mı? Bitcoin Vergilendirilebilir mi?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin 008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir[1].

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin kullanılabilmesi için sanal cüzdan oluşturulması gerekmektedir. Sanal cüzdan üzerinden alım-satımı yapılabilmektedir. Hem Dünyada hem de Ülkemizde yeni olan bir para sistemi olmasından dolayı halen Bitcoin işlemleri sorgulanmaktadır.

Bitcoin’in Yasak Olduğu Ülkeler

Cezayir, Bolivya, Ekvador, Bangladeş, Nepal, Kamboçya, Endonezya, Pakistan, Çin, İzlanda

Bitcoin Yasal mı?

Ülkemizde Bitcoin ile ilgili ciddi bir yasal boşluk bulunmaktadır. Vergi açısından değerlendirmelerin yapılabilmesi için öncelikle Bitcoin gibi paraların, para mı yoksa bir emtia mı olduğu sorusunun cevaplandırılması gerekmektedir.

BDDK 25 Kasım 2013 tarihli basın açıklamasında;

“Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu Kanun çerçevesinde gözetim ve denetimi mümkün görülmemektedir.” Demektedir.

Yine BDDK’nın Sıkça Sorulan Sorular bölümünde “Bitcoin 6493 sayılı Kanun kapsamında olan elektronik para mıdır?” sorusuna aşağıdaki gibi cevap verilmektedir.

MASAK “Şüpheli İşlem Bildirimi Rehberinde” bitcoin için para transferlerini halen şüpheli işlem olarak görmektedir.

Bitcoin Vergilendirilebilir mi?

2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı sırasında sorulan soru üzerine dönemin Maliye Bakanı Naci AĞBAL yapmış olduğu açıklamada;

“Bitcoin konusunda gerek Merkez Bankası gerek Hazine Müsteşarlığı gerek Sermaye Piyasası Kurulu gerekse Maliye Bakanlığı, bu konuyu teknik açıdan çalışıyorlar. Bir noktaya geldiğinde kurumlar arası ortak bir değerlendirme yaparak, bu konudaki hem hukukî altyapıyı hem de bu konuyla ilgili gerekli açıklamaları yaparız” şeklinde açıklama yapmıştı.

Kimi ülkelerde bitcoin sanal para olarak kabul edilmekte ve bu duruma göre vergilendirilmekte kimi ülkelerde ise emtia olarak kabul edilerek vergilendirilmektedir. Örneğin Amerika’da Bitcoin sanal para olarak kabul edilirken, İngiltere de döviz kabul edilmekte, Japonya’da ise emtia olarak kabul edilmektedir.

Ancak ülkemizde Bitcoin’e ilişkin herhangi bir düzenleme halen bulunmamaktadır. Bitcoin vergilendirilmesine ilişkin değişik görüşlere yer verilse de yasal bir düzenleme bulunmamaktadır.


[1] http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/bitcoin-nedir-bitcoin-nasil-alinir-40688439

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 1,959 total views,  4 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir