Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

Sürekli güncellenmekte olan QS | World University and MBA ranking çalışmalarına göre dünyanın en iyi 10 üniversitesini sizlere sunmaya çalışacağız.

QS Dünya Üniversite Sıralaması, bağımsız bölgesel tabloları ile (Asya gibi, küresel genel ve konu sıralamasını (dünyanın 48 farklı konu ve beş karma fakülte alanının incelenmesi için dünyanın en iyi üniversiteleri olarak adlandırır) oluşturan üniversite sıralamasının yıllık bir yayınıdır.

QS Dünya Üniversite sıralamasında ilk sırada Massachusetts Teknoloji Enstitüsü yer almaktadır. 

1. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü veya kısaca MIT, Amerika Birleşik Devletleri’nın Massachusetts eyaletindeki Boston şehrinin Cambridge mahallesinde yerleşik ve özellikle bilim, mühendislik ve ekonomi konularındaki başarılarıyla tanınan bir teknik üniversitedir. 

Üniversite de yaklaşık 11 bin öğrenci bulunmaktadır.
2. Standford University

Leland Stanford Junior Üniversitesi ya da bilinen adıyla Stanford Üniversitesi, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko’nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversitedir. Üniversite, şu anda dünyadaki en büyük bütçeye sahip 3. üniversitedir. Ayrıca QS Dünya Üniversite sıralamasında 2. sıradadır. 

3. California University (UCLA)

Los Angeles’ta bulunan Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) bir araştırma üniversitesi olup Amerikan Üniversiteleri Birliği’nin (Association of American Universitiesi) bir üyesidir.

1919 yılında kurulan Üniversite’nin halihazırda 27.000 lisans, 11.500 yüksek lisans öğrencisi bulunmaktadır. Üniversite, UCLA Fen – Edebiyat Fakültesi, İhtisas Okulları – Hukuk, Halkla İlişkiler ve Tiyatro okullarını kapsar – ve diş hekimliği, hemşirelik ve halk sağlığı okullarına yayılan Sağlık Bilimleri Programlarında eğitim verir.

4. Hardvard University

1636’da kurulan Harvard, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski yüksek öğrenim kurumudur.

Harvard Üniversitesi, öğretme, öğrenme ve araştırmada mükemmellik ve küresel olarak fark yaratan birçok disiplinin liderlerini geliştirme konusunda çalışmaktadır. Massachusetts, Cambridge ve Boston’da bulunan Üniversite, lisans, yüksek lisans ve profesyonel öğrenciler de dahil olmak üzere 20.000’den fazla adayın kaydına sahiptir. Harvard’ın dünya çapında 360.000’den fazla mezunu var.

Dünyanın en büyük akademik kütüphanesine sahiptir ve tüm kütüphaneler arasında dünyanın en büyük dördüncü kütüphanesi Harvard’dadır. Harvard kütüphanesinin 800 tane çalışanı vardır.

5. Sydney University

Sidney Üniversitesi, Avustralya’nın Sidney kentinde bir üniversite. 1850’de kurulan üniversite, Avustralya’daki en eski üniversitedir.

Şu anda yaklaşık 51.000 öğrenci (130 farklı milletten yaklaşık 11.000 yabancı öğrenci dahil olmak üzere) en yüksek düzeyde akademik eğitim olanaklarından yararlanmaktadır.

6. Melbourne University

Melbourne Üniversitesi Avustralya’nın Melbourne şehrinde yer alan bir üniversitedir. 38.281 öğrencisiyle Avustralya’nın en büyük üniversitesidir. Kimi kaynaklara göre, “Dünyanın En İyi 100 Üniversitesi” sıralamasında 12., 19. ve 22. sıralarda yer almıştır. 1853 yılında kurulmuştur. 

7. Cambridge University

Cambridge Üniversitesi, İngiltere’nin Cambridge şehrinde 1209 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesi olmasının yanında dünyanın dördüncü en eski İngiltere’nin de en büyük eğitim kurumlarından biridir. 

8. California University (UCB)

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, Kaliforniya’da yer alan araştırma üniversitesidir. Kaliforniya Üniversitesi’nin Berkeley-San Francisco şehrindeki kampüsü, buradaki körfezin kuzeydoğusunda bulunan Berkeley ilçesinde bulunmasından dolayı bu adla anılmaktadır.

Üniversite yaklaşık 45 bin öğrenci bulunmaktadır. 

9. Tsinghua University

Pekin’in kuzey banliyölerinde bulunan Tsinghua Üniversitesi, 1911’de Qing Hanedanlığı’nın eski kraliyet bahçesi olan “Qing Hua Yuan (Tsinghua Bahçesi)” sitesinde kurulmuştur. 

Çin’in en prestijli ve etkili üniversitelerinden biri olan Tsinghua, bugünün dünyasında başarılı olacak ve yarının lideri olacak küresel vatandaşları yetiştirmeye kararlıdır. Tsinghua, eğitim ve araştırmanın en üst düzeyde mükemmellik düzeyindeki arayışıyla, Çin ve dünyadaki acil sorunların çözülmesine yardımcı olacak yenilikçi çözümler geliştiriyor.

10. Oxford University

İngilizce konuşulan dünyanın en eski üniversitesi olan Oxford, eşsiz ve tarihi bir kurumdur. Temel bir kuruluş tarihi yoktur, ancak öğretim 1096’da Oxford’da bulunmaktadır ve Henry II’nin İngiliz öğrencilerin Paris Üniversitesi’ne katılmasını yasakladığı 1167’den itibaren hızla gelişmiştir.

20. yüzyılın başlarında ve 21. yüzyılın başlarında, Oxford, hümanist çekirdeğine tıp da dahil olmak üzere doğal ve uygulamalı bilimlerde yeni bir araştırma kapasitesi ekledi. Bunu yaparken, öğrenmeye uluslararası bir odaklanma ve entelektüel tartışma için bir forum olarak geleneksel rolünü güçlendirdi ve güçlendirdi.

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 

 

 

2,272 total views, 1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir