E-Fatura Mükellefleri E-Arşive Geçmek Zorunda mı?

Bilindiği üzere Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Elektronik Defter ve Belge Uygulamalarına İlişkin Genel Tebliğlerin Birleştirilmesi Amacıyla “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ Taslağı” hazırlanmış ve  e-Fatura ve e-Defter uygulamalarına dâhil olma zorunluluğu bulunan mükelleflerin, 1.9.2019  tarihine kadar e-Arşiv Fatura uygulamasına da geçme zorunluluğu getirilmesi amaçlanmıştır.

Ancak henüz taslak aşamasında olan Tebliğ henüz yayınlanmadığı için bu zorunluluk netleşmemiştir.

Kimler İçin Zorunlu

Şu an sadece İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2018 yılı gelir tablosu brüt satış hâsılatı tutarı 5 milyon lira ve üzerinde olan mükellefler için e-arşiv zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu nedenle –fatura ve e- defter kullanmakta olan mükelleflerin e-arşiv uygulamasına geçiş tarihi Tebliğ henüz yayımlanmadığından netleşmemiştir. Ancak tebliğ taslağında 01.09.2019 tarihi belirlenmiştir. Tebliğ yayımlandığında ise tarihte değişiklikler olabilecektir.

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

204 total views, 2 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir