Home Ofis Mali Müşavirlik Yapılabilir mi?

İstanbul Mali Müşavirler Odası, home ofis olarak çalışan üyelere gönderilen bilgilendirme metninde mesleki faaliyetlerini ikametgah adresinde yapan üyeler hakkında Disiplin soruşturması yapılacağı bu durumda olan üyelerin İstanbul Odasına bilgi vermesi gerektiğini bildirdi.

T.C.Hazine vc Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından Odamızda yapılan denetim sonucunda; (Denetim Raporunda Madde 20, EK-11)- Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin “Büro Edinme Zorunluluğu” başlıklı 14’üncü maddesi kapsamında “Meslekî faaliyetler aynı zamanda ev olarak kullanılan ikametgâhlarda yürütülemez” şeklinde düzenleme yapılmış olup bu şartı taşımadıkları tespit edilen meslek mensuplarımızın listesi Odamıza gönderilmiştir.

3568 sayılı Meslek Yasası uyarınca çıkartılan “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlerin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin Madde 20- “Meslek mensuplarının büro edinmeleri sağlanmalı, ev adresi ve iş adresi aynı olan meslek mensuplarına yönelik disiplin işlemleri başlatılmalıdır” ve Madde 14- “Büro Edinme Zorunluluğu” kapsamında “Her meslek mensubu mesleki faaliyetine başlamadan önce bağlı olduğu Oda bilgisinde iş yeri açmak zorundadır” şeklinde düzenleme yapılmıştır.

Disiplin Yönetmeliği’nin 6’nci maddesinin (s) Birlik Genel Kurulunca belirlenen “büro standartlarına uyulmaması, açılan işyerlerinin bağımsız büro şeklinde olmaması, başka bir serbest meslek faaliyeti veya ticari faaliyet ile iç içe olması, ev olarak kullanılan ikametgâhların aynı zamanda büro olarak kullanılması, bir meslek mensubunun (ortaklık durumu hariç) birden fazla bürosunun olması, kınama cezasını gerektirmektedir. Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından ev büro olarak çalışmalarınız tespit edilmiş olup, Odamızdan konuyla ilgili işlem yapılması istenmiştir.

Bahse konu tespitte, Çalışanlar listesine kayıtlı iken, yukarıda tarif edilen madde kapsamında çalışmalarınız varsa; konuya ilişkin olarak 30 gün içerisinde Odamıza yazılı olarak bilgi vermenizi önemle rica ederiz.

İSMMO

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

1,375 total views, 2 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir