İkinci El PERT Araçlarda Alıcının Sorumluluğu

Belki de her gün binlerce ikinci el araç alım satımının yapıldığı piyasada bir çok kişi aldığı araçla ilgili beklemediği veya söylenmeyen sorunlarla karşılaşmaktadır.  Özellikle PERT olmuş araçların yaptırılarak satıldığı da hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Yargıtay vermiş olduğu kararda devrim niteliğinde bir karara imza atmıştır.

Yerel Mahkeme Kararları

Yargıtaydan önceki aşamada yerel mahkemeler alıcının ortalama bir alıcının boyası olan bir aracın kazası olmadığını bilmemesi imkansızdır demiştir.

Kararın devamında ise; Aracın hasar durumlarına ilişkin 2. el araç satışlarında alıcı aracı kendisinin uzmanlık alanı değilse resmi veya özel bir servise göstermesi gerekmektedir.

Kaldı ki davacı eşiyle birlikte bizzat kendi belirledikleri sanayi ustasından aracın denetimini yaptırmış ve temiz olduğunu öğrenmişlerdir. Ayrıca T.C. Ulaştırma Bakanlığının vermiş olduğu hizmet kapsamında 5664 nolu numaraya araç plakası girildiğinde kaza bilgisi öğrenilebilmektedir.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 2019/7048 sayılı Kararı

Yargıtay olaya yerel mahkemeler gibi bakmamış ve satıcının aracın kusurundan birinci derece sorumlu olduğuna karar vermiştir. 

Araca alan kişinin Trafik Şube Müdürlüğü’nce tutulan kayıtları, aracın sigorta kayıtlarını, TRAMER kayıtlarını inceleme ve mahkemenin kabulünün aksine TRAMER’e SMS atarak bilgi edinme yükümlülüğü de yoktur.

Satışa konu araç hukuki ayıplıdır. Davalı taraf, aracın pert olduğunu bilmediğini beyan etse de, satıcı ayıpların varlığını bilmese bile onlardan sorumludur. Davalı satıcının ayıba karşı tekeffül borcu bulunmaktadır.

Ayrıca satıcının aracın pert olduğu konusunda alıcıyı bilgilendirmesi gerekmektedir. Uyuşmazlık olduğu takdirde de satıcının bu bilgilendirme yaptığını kanıtlaması gerekmektedir. 

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

1,842 total views, 1 views today