İLAVE İSTİHDAM ÜCRET DESTEĞİNDEN YARARLANMA KARARI İŞVERENE BIRAKILDI

İlave İstihdam Ücret Desteği

4447 sayılı Kanunun geçici 19 ncu maddesi kapsamında 02.2019 ile 30.04.2019 tarihleri arasında işe alınan sigortalılar için işverenlere 3 aylık süre ile aylık net asgari ücret düzeyinde (2.020,90 TL) destek sağlanmaktadır. 

İlave İstihdam Ücret Desteğinden Faydalanma

Bu uygulamaya yönelik “İşveren Sistemi -Teşvikten Faydalanılacak Sigortalı Tanımlama” menüsünde yer alan 17103/27103 kanun numarası için yapılacak tanımlama programlarında düzenleme yapılarak ücret desteğinden “yararlanmak istiyorum” / “yararlanmak istemiyorum” seçenekleri sunularak, belirtilen ücret desteğine ilişkin yararlanma hakkı işverenlerin kararına bırakılmıştır.

Zira söz konusu destekten yararlanan personelin 9 ay boyunca işveren taraflı çıkışının yapılmaması gerekmektedir. Bu nedenle bazı işverenler şartları tuttuğu halde personelleri için destekten faydalanmak istemeyebilmektedir. Bu kapsamda yazmış olduğumuz İLAVE İSTİHDAM ÜCRET DESTEĞİ yazımıza okuyarak işveren taraflı hangi kodlarda çıkış yapılması durumunda desteğin geri isteneceği belirtilmiştir.

İhtiyari Olan Destek İçin Yapılması Gerekenler

Bu amaçla yanlışlıkla istediği tercih yerine diğer tercihin işaretlenmesi durumunda da, sehven “yararlanmak istiyorum” ya da “yararlanmak istemiyorum” seçeneğini işaretleyen ve tercih değiştirmek isteyen işverenlere, İşveren Sistemi programlarında yer alan “4447/geçici 19.madde listeleme-liste” menüsü vasıtasıyla 1/2/2019 tarihi ve sonrasında işe alınan sigortalılar için yapılan tanımlamanın silinmesi,

•Yanlışlıkla ücret desteğinden yararlanmak istemiyorum seçeneği seçilen ve bu defa ücret desteğinden yararlanılmak istenen sigortalı için “yararlanmak istiyorum” seçeneğinin seçilerek yeniden tanımlama yapılması,

•Yanlışlıkla ücret desteğinden yararlanmak istiyorum seçeneği işaretlenen ancak ücret desteğinden yararlanılmak istenmeyen sigortalı için “yararlanmak istemiyorum” seçeneğinin seçilerek yeniden tanımlama yapılması,Hakkını sağlayan düzenlemeler yapılmıştır. Ancak 17103/27103 kanun numaralı belge verilen sigortalı için belirtilen ekran vasıtasıyla tanımlamanın silinmesi ve yeniden tanımlama yapılmaması halinde, tanımı silinen sigortalı hata listelerine düşeceğinden, tanımlaması silinen sigortalı için eş zamanlı olarak yeni tanımlamanın sisteme kaydedilmesi gerekmektedir.

Kaynak: TÜRMOB

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 507 total views,  1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir