İlk Yargı Paketi Meclise Geliyor

Bilindiği üzere Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, 30 Mayıs 2019 tarihinde  9 maddelik Yargı Reformu Stratejisini açıklamıştı. Konuya ilişkin detayları “İşte 9 Maddelik Yargı Reformu Stratejisi” yazımızdan okuyabilirsiniz.

Yargı Reformu Strateji belgesinde belirtilen konuların yasalaşmasının birden fazla yargı reformu paketi olacağı aşikardır. Buna ilişkin 1. Yargı paketi çalışmaları büyük ölçüde tamamlanmıştır. 

Cumhuriyet Gazetesinden Emine Kaplan’ın haberin göre 1. Yargı Paketinde aşağıdaki konular yer alacaktır;

İstinafta Temyize Genişleme

İstinaf mahkemelerinin temyiz edilemeyecek 5 yılın altındaki hapis cezaları kapsamında olsa bile TCY’nin “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit”, “suç işlemeye tahrik”, “suçu ve suçluyu övme”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama”, “kanunlara uymamaya tahrik”, “Cumhurbaşkanına hakaret”, “devletin egemenlik alametlerini aşağılama”, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama”, “silahlı örgüt”, “halkı askerlikten soğutma” suçları ile Terörle Mücadele Yasası’nın 7. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan suçlar (terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapmak), Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’nın 28. maddesindeki “yasaya aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşleri düzenleyen veya yönetenlerle bunların hareketlerine katılanlar” ile 31. maddesindeki toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme kurul üyelerinin imzasını taşımayan propaganda malzemelerini hazırlayanlara verilen cezalar temyize götürülebilecek.

Soruşturmada Tutukluluk Sınırı 

Ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde tutukluluk süresinin en fazla 1 yıl; ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde 2 yıl; terör suçlarında 5 yılı geçemeyeceğine ilişkin Ceza Muhakemesi Yasası’nın 102. maddesine yapılacak eklemeyle, soruşturma aşamasında tutukluluğun bu sürelerin yarısını geçemeyeceği hükmü getirilecek. Çocuklar için süreler yarı oranında uygulanacak.

TMY’ye ‘Düşünce’ Rötuşu

Terörle Mücadele Yasası’nın (TMY) “terör örgütleri” başlıklı 7. maddesinin ikinci fıkrasına “Haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz” ibaresi eklenecek.

Pasaportlar İade

OHAL kapsamında kendisi ve eşlerinin pasaportlarına el konulan kişilerden hakkında soruşturma veya kovuşturma bulunmayanlara, beraat edenlere, cezası tümüyle infaz edilenlere veya ertelenenlere pasaport verilebilecek.

Şiddet Mağdurlarının Tedavisi

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan şiddet suçu mağdurlarının suçtan kaynaklı tedavi giderlerinin tamamı devlet tarafından karşılanacak.

Özel İnfazla Kısmi Af

Ev hapsi ve hafta sonu hapsin koşulları genişletilecek. Yalnızca hafta sonu ya da her gün yalnızca geceleri cezaevinde infaz kararı verilebilmesi için kasten işlenen suçlarda 6 aylık ceza sınırı 1.5 yıla çıkarılırken; taksirle işlenen suçlar da bu kapsama alınabilecek. Örgüt suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan mahküm olanlar yararlanamayacak.

Avukatlara Yeşil Pasaport

15 yıl kıdemi bulunan avukatlara yeşil pasaport verilebilecek.

Çocuklara Özel Oda

Cumhuriyet savcısı veya hakim tarafından ifade ve beyanının özel ortamda alınması gerektiği ya da şüpheli veya sanık ile yüz yüze gelmesinde sakınca bulunduğu değerlendirilen çocuk veya mağdurların ifade ve beyanları özel ortamda uzmanlar aracılığıyla alınacak.

Önce Erişime Engelleme

Erişimin engellenmesi kararı, içeriğe erişimin engellenmesi yöntemiyle (URL ve benzeri) verilecek.

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

2,383 total views, 9 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir