İşçinin İşyerinde Sigara İçmesi Haklı Fesih midir?

Son günlerde haberlerde sıkça duyduğumuz “işyerinde sigara içen işçi kovuldu” şeklinde haberler görmekteyiz. Konunun dayanağı da Yargıtay 9. Dairesinin bir kararına dayandırılmaktadır.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 2017/12882 E. , 2019/14618 kararı incelendiğinde işyerinin Disiplin Yönetmeliği olduğu ve yönetmelikte iş yerinde sigara içilmesi yasak yerlerde sigara içmek yasak olduğu belirtilmiştir.

Ayrıca Yargıtay vermiş olduğu kararın dayanağı sigara içmesinden öte çalışılan iş yerinin iplik, dokuma ve boya yapılan tekstil işleri ile uğraştığı sigaradan çıkan ateşin iş güvenliğini tehlikeye attığı şeklindedir.

Kararın devamında;

İplik, dokuma, tekstil, boya işi yapılan işyerinde sigara içmenin yasak olması işin gereği olup tüm işçiler tarafından bilinebilecek durumdadır. Yapılan işin niteliği dikkate alındığında iş yerinde imalat sırasında sigara içmenin ne kadar tehlikeli olacağı ortadadır.

Davacı işçi çalışırken makinanın arkasında yanıcı maddelerin olduğu bir ortamda sigara içerek iş güvenliğini doğrudan doğruya tehlikeye düşürmüştür.

Buna göre haberlerde yer verildiği üzere iş yerinde sigara içmek tek başına fesih nedeni değildir. Ancak diğer kanunlarda yer verilen kapalı alanlarda sigara içilmemesi kuralının da ihlal edilmemesi gerekmektedir.

Yargıtay konuya çalışırken makinanın arkasında yanıcı maddelerin olduğu bir ortamda sigara içerek iş güvenliğini doğrudan doğruya tehlikeye düşürdüğü şeklinde yorumlamıştır.

Zaten kararın bozulmasını 4857 sayılı İş Kanunun 25/II-ı) “İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.” nedeniyle istemiştir.

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

1,293 total views, 3 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir