İşe Sonradan Giren Memura Promosyon Ödemesi Yapılmalıdır

Bilindiği üzere banka promosyonlarının çalışanlara dağıtılacağına ilişkin uygulama 2007/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile sağlanmıştır. Söz konusu genelgeye göre bankalar ile yapılan protokollere göre banka tarafından verilecek promosyon miktarının tamamının personele dağıtılması genel ilke olarak belirlenmiştir.

Ancak uygulama sırasında banka promosyon ödemeleri yapıldıktan sonra işe giren personellere promosyon ödemesi yapılmadığı durumlar ortaya çıkmıştır. Çoğu protokolde sonradan işe giren çalışanlara işe giriş tarihi itibariyle kıst olarak banka promosyonu ödeneceğine ilişkin hükümlerde eklenmektedir.

Danıştay 15. Dairesi 2018/3607 Esas ve 2019/1165 sayılı kararında sonradan işe giren ve banka tarafından promosyon ödemesi yapılmayan personele ilişkin emsal bir karar vermiştir.

Söz konusu karara göre promosyon ödemesinin amacının söz konusu paraların belirli bir süre banka hesaplarından kalmasından kaynaklanan gelirler karşılığında “promosyon” adı altında bir miktar mali imkan sunulduğu anlatılmıştır.

Bu nedenle sonradan işe de girse söz konusu kişinin maaşının da banka hesaplarına yatırılacağı ve bu nedenle promosyonlardan payına düşen miktarın ödenmesinin hakkaniyet ve eşitlik ilkesinin gereği olduğuna kanaat getirilmiştir.

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 663 total views,  1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir