İstihdam Oranlarına Göre Bölümler Arası Performans

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, Yükseköğretim Kurumu’ndan alınan mezun bilgileri ile Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan istihdam verilenlerinin birleştirilerek 2014-2018 dönemine ait istihdam oranlarına göre bölümler arası performans sıralaması yapmıştır.

Üni-Veri Nedir?

Üni-Veri, ülkemizdeki üniversitelerin bölüm bazında iş bulma sürelerini, ilk bir yıl içindeki istihdam ve kamuda işe girme oranlarını, ortalama ücretlerini, istihdamın sektörel dağılımını ve nitelik uyuşmazlığını ortaya koyan ulusal bir araştırmadır.

Üni-Veri’nin Amacı Nedir?

Üni-Veri’nin en temel amacı, yükseköğretime geçiş yapacak öğrencilerin bilgiye dayalı tercihler yapabilmelerine rehberlik etmektir. Bu doğrultuda üniversite bölümlerinin iş bulma sürelerini, ücretlerini ve nitelik ölçümlerini kamuoyuna açarak, üniversite tercihi yapacak olan gençlere karar verme süreçlerinde yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Üniversite adaylarının yanı sıra öğrencileri üniversiteye hazırlayan eğitim kurumlarına, rehber öğretmenlere ve ebeveynlere bölümler hakkında doğru bilgi vermeyi ve bu süreçte öğrencileri kendileri için en uygun alana yerleştirmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda ortaya koyduğu detaylı sonuçlarla yükseköğretimdeki ihtiyaçları politika yapıcıların dikkatine sunmaktadır.

İstihdam Oranlarına Göre Bölümler Arası Performans Sıralaması

Araştırmaya göre bölümler arası performans sıralamasında birinci sırada %77 ile PİLOTAJ bölümü, 2. sırada %73 ile ECZACILIK ve 3. sırada %69 ile FİZYOTERAPİ bölümü yer almaktadır.

Araştırmaya göre istihdam oranına göre ilk 10 bölümün performans sıralaması aşağıdaki gibidir;

Sıra Bölümler Ortalamalar
1 PİLOTAJ 77%
2 ECZACILIK 73%
3 FİZYOTERAPİ 69%
4 ODYOLOJİ 67%
5 TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ 67%
6 HEMŞİRELİK 64%
7 İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ 61%
8 MİMARLIK 60%
9 GIDA MÜHENDİSLİĞİ 59%
10 DİŞ HEKİMLİĞİ 58%

“Kamuda İşe Yerleşme Oranı En Yüksek 10 Meslek” isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz…

Türkiye’de En Hızlı İş Bulan 10 Meslek aşağıdaki videoda:

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

7,899 total views, 1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir