İşyerinde Cinsel İçerikli Sitelere Girmek İşten Atılma Sebebi

Bilindiği üzere 4857 sayılı İş Kanunun 25’inci maddesinde işverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı tanımlanmıştır. Söz konusu maddenin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerler kısmında; işverene yalan beyanda bulunma, işveren veya ailesinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarf etme,  başka bir işçiye cinsel tacizde bulunma, hırsızlık yapmak ve işverenin mesleki sırlarını ifşa etmek gibi bir çok durumda işverene haklı fesih hakkı tanınmıştır.

Yargıtay 9. Dairesinin 2016/1217 E. , 2019/10496 kararında; işçinin çalıştığı bilgisayardan cinsel içerikli sitelere girdiğinin bilgi işlem merkezi tarafından tespit edilmesi ve şahitlerle kanıtlanması nedeniyle iş akdinin fesh edildiği görülmektedir.

Davalı vekilinin dosyaya sunduğu çıktılar incelendiğinde, bu bilgisayarda cinsel içerikli konuşma ve fotoğrafların bulunduğu internet sitelerine girildiği, bu sitelerdeki giriş saatlerinin ağırlıklı olarak mesai saati içinde olduğu, davacının bu internet sitelerine giriş yaptığının 01/07/2013 tarihinde tespit edildiği, iş akdinin de aynı gün feshedildiği anlaşılmaktadır. Davacının bu eylemi doğruluk ve bağlılığa aykırı olup, davalının güvenini kötüye kullanan davacının iş akdinin feshi haklı olduğundan davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken kabulü hatalıdır.

Yargıtay,  mesai saatleri içerisinde cinsel içerikli konuşma ve fotoğrafların bulunduğu siteye girilmesi nedeniyle işverene olan doğruluk ve bağlılık gereğine aykırı davranıldığından bahisle iş sözleşmesi feshedilmesini ve sonucunda kıdem ve ihbar tazminatı ödenmemesini haklı bulmuştur. 

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 49,810 total views,  64 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir