KHK ile İhraç Edilip Göreve Geri Dönenler İçin KDK’tan Tavsiye Kararı

Bilindiği üzere OHAL KHK’ları ile görevlerinden ihraç edilen personel sayısı yüzbinleri bulmuştu. Daha sonrasında çıkarılan KHK’lar ve OHAL komisyonu kararı ile görevine dönen bir çok personel bulunmaktadır. Devlet Demiryollarında çalışmakta iken ihraç edilip daha sonra göreve iade edilen bir personel, ihraç işlemleri ile görevden uzaklaştırma işlemlerinin sistemden silinmesi için Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu.

Kamu Denetçiliği Kurumunun Tavsiye Kararı

Kamu Denetçiliği Kurumu vermiş olduğu kararda; “Diğer taraftan, görevden uzaklaşma tedbirine ilişkin bilgilerin HİTAP ve personel bilgi sistemi gibi platformlarda tutulmasının ilgili/ilgisiz kişilerin bu bilgilere ulaşmasını mümkün kılabileceği, bu durumun başvuran ve benzer durumdakiler hakkında olumsuz algılara yol açarak başvuranın işyeri huzurunu olumsuz yönde etkileyebileceği ve kişinin maddi ve manevi zararına yol açabileceği değerlendirilmektedir” denildi. 

Kararın devamında; “Görevden uzaklaştırma tedbiri sonrası herhangi bir ceza almayarak göreve iade edilenler hakkındaki bilgilerin özlük dosyası dışındaki HİTAP ve personel bilgi sistemleri gibi elektronik veri tabanlarında tutulmaması yönünde düzenleme yapılması hususunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına tavsiyede bulunulması gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır.” denildi. 

Sosyal Güvenlik Kurumu Karar Vermişti

SGK yayınlamış olduğu duyuruda kamu görevinden çıkarılmalarına ilişkin kanun hükmünde kararname hükümlerinin; kamu görevine iade edilen kişiler bakımından iade kararnamesinin yayımı tarihinden geçerli olarak ortadan kalkmış sayılacağı hüküm altına alındığından, bunlar hakkında kamu görevinden hiç çıkarılmamış gibi işlem tesis edilmesi;

667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereğince görevinden ihraç edilenlerin, idare mahkemelerince alınan iptal kararları üzerine görevlerine iadelerinin yapılması ve kamu görevinden hiç çıkarılmamış gibi işlem tesis edilmesi gerektiği belirtilerek, bu çerçevede kamu görevinden çıkarılmalarına ilişkin bilgilerinin hizmet belgesi/hizmet cetvellerinden silinmesi, ancak kamu görevinden çıkarılma ve iade edilmelerine ilişkin kanun hükmünde kararname örneklerinin/yargı kararlarının özlük dosyalarında saklanması gerektiği bildirilmiştir.

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

1,140 total views, 2 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir