Kira Ödemeleri BA Formunda Gösterilir mi?

Bilindiği üzere banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü aracı kılınmak suretiyle, para yatırma veya havale, çek veya kredi kartı gibi araçlar kullanılmak suretiyle yapılan tahsilat ve ödemeler karşılığında dekont veya hesap bildirim cetvelleri düzenlendiğinden bu belgelerin tevsik edici belge olarak kabul edileceği ile bankaların internet şubeleri üzerinden yapılan ödeme ve tahsilatların da aynı kapsamda değerlendirileceğine ilişkin açıklamalar yer almaktadır.

Buna göre gerçek kişilere yapmış olduğunuz aylık kira ödemelerinin, 396 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde belirtilen tutarı aşması halinde, 268 Sıra No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde belirtilen tevsik edici belgelere dayandırılarak, “Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)” ile bildirilmesi gerekmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığının 11/11/2010 tarih ve VUK 257-47 sayılı özelgesi

Kira kontratına dayanılarak kira tutarı giderleştiriliyorsa kira kontratı brüt tutar üzerinden düzenlendiyse brüt, net tutar üzerinden düzenlendiyse net tutar üzerinden bildirilmelidir.

Her ne kadar kira ödemelerinin BA formlarında bildirilmemesi ceza olarak karşımıza çıkmasa da, vergi incelemelerinde ele alınan konulardandır.

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 4,768 total views,  14 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir