Kişisel Verilerinin Sorgulanmasına İmkân Tanıyan Yazılım/Program/Uygulamaları Kullananlara Suç Duyurusu ve 1 Milyon TL’ye Kadar Ceza

21 Kasım 2019’da Resmi Gazete’ de yayımlanan Kişisel Verileri Korum Kurulunun 18/10/2019 tarih ve 2019/308 sayılı kararına göre; avukatlar/hukuk büroları ile finans, gayrimenkul danışmanlık, sigorta vb. sektörlerde faaliyet gösteren bazı kişi ve kuruluşlar tarafından muhtelif yollarla elde edilen veriler üzerinden vatandaşların kimlik ve iletişim bilgileri gibi kişisel verilerinin sorgulanmasına imkân tanıyan yazılım/program/uygulamaları kullandıkları tespit edilenlerin ihbaren ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına bildirileceği belirtilmiştir.

Ayrıca kararda Kişisel Verileri Koruma Kurulunun görev alanına giren yönüyle de veri sorumluları hakkında 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 18 inci maddesi hükmü çerçevesinde idari işlem tesis edileceği belirtilmiştir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 18 inci maddesinde sayılan ceza tutarları aşağıdaki gibidir;

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

2,859 total views, 1 views today