Kuyumcular İçin Fatura Düzenleme Sınırı 4.200 TL

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren kuyumculuk, sarraflık ve mücevheratçılık gibi işlenmiş kıymetli maden ve kıymetli taş alım satımında bulunan mükelleflerin gerçekleştirmiş oldukları işlenmiş kıymetli maden ve kıymetli taşlar ile bunlardan mamul eşya satışlarında fatura düzenleme sınırı, 2020 yılı için 4200 TL olarak belirlendi.

Bu mükelleflerin beyaz eşya alım-satımı, kafe işletmesi gibi başka faaliyetlerinin de olması, kıymetli maden ve kıymetli taş alım satımına ilişkin yükseltilmiş fatura düzenleme sınırından yararlanmalarına engel teşkil etmemektedir.

Ancak bu diğer faaliyetlere ilişkin olarak düzenlenmesi gereken faturalar bakımından 2020 yılı için 1.400 TL’lik sınır dikkate alınacaktır.

Ayrıca fatura düzenleme sınırındaki değişikliğin, kıymetli maden ve kıymetli taş alım satımlarını , 379, 385 ve 424 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde açıklandığı şekilde belgelendirmek zorunda olanların; bu kapsamda düzenlemek zorunda oldukları “Kıymetli Maden Alım Belgesi”, ile “Kıymetli Maden Satım Belgesi” düzenlemelerine bir etkisi bulunmamaktadır.

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

1,861 total views, 3 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir