Moody’s Türkiyenin Notunu Düşürdü

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu Ba3’ten B1’e düşürdü, görünüm negatif.

Moody’s açıklamasında; “Türkiye’nin dış sermaye akımlarına olan önemli bağımlılığı ve zayıf döviz rezerv tamponları, hükümeti uzun vadeli bir akut ekonomik ve finansal oynaklığa karşı oldukça savunmasız hale getirmektedir. Bu zorluklar, Türkiye’nin borcuna hizmet etme ve bir devlet temerrüdü riskini arttırma kabiliyetini kısıtlamaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Söz konusu not indirimi karşısında Hazine ve Maliye Bakanlığı bir açıklama yaptı.

Söz konusu açıklamada “Türkiye ekonomisinin temel göstergeleri ile bağdaşmamakta ve bu nedenle kuruluşun analizlerinin nesnelliği ve tarafsızlığı açısından soru işaretleri yaratmaktadır.”  ifadelerine yer verildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklamanın devamında bu yılın ilk çeyreğinde de borç çevirme oranı bankacılık sektörü için %128, reel sektör için %165
düzeyinde gerçekleşmiştir ifadelerine yer verdi.

Açıklamada ayrıca aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir.

Merkez Bankası bağımsızlığına ve Merkez Bankamızın izlediği politikalara ilişkin olarak, Türkiye sabit kur rejiminin ve bağımsız olmayan para politikasının olumsuz sonuçlarını 2001 krizi ile çok ağır bir şekilde deneyimlemiştir.

Türkiye’nin 2003 yılından beri uyguladığı ekonomik politikalardaki temel unsur, her koşulda serbest piyasa ekonomisinin gerekleri ile uyumlu hareket etmek olmuştur.

Bugün de dalgalı döviz kuru, sermaye akımlarının serbestliği ve girişimciliğin teşvik edilmesi ekonomi politikalarımızın merkezinde yer aldığı gibi bunun aksi Türkiye Cumhuriyeti için ne bugün ne de yarın
asla söz konusu olmayacaktır.

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 

2,088 total views, 3 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir