TÜRMOB’dan Bazı Mali Müşavirlere Ceza

09.09.2019 tarih ve 30883 sayılı Resmi Gazete’de TÜRMOB disiplin kurulu kararları yayımlandı. Buna göre 3 mali müşavire “12 Ay Geçici Olarak Mesleki Faaliyetten Alıkoyma”, 1 mali müşavire “6 Ay Geçici Olarak Mesleki Faaliyetten Alıkoyma” ve 1 mali müşavire “Meslekten Çıkarma” cezası verilmiştir.

TÜRMOB disiplin kurulu kararları ile ceza verilen kişilerden 2 tanesi Adana Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyesi, 2 tanesi Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyesi ve 1 tanesi de Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyesidir.

Yönetmeliğe göre Meslek mensuplarına ve aday meslek mensuplarına uygulanacak disiplin cezaları şunlardır:

a) Uyarma : Meslek mensubuna ve aday meslek mensubuna, mesleğin yürütülmesinde daha dikkatli davranması gerektiğinin yazı ile bildirilmesidir.

b) Kınama : Meslek mensubuna ve aday meslek mensubuna, görevinde ve davranışlarında kusurlu olduğunun yazı ile bildirilmesidir.

c) Geçici olarak mesleki faaliyetten alıkoyma : Mesleki sıfatı saklı kalmak koşuluyla altı aydan az, bir yıldan fazla olmamak üzere, mesleki faaliyetten alıkoymadır.

d) Yeminli sıfatını kaldırma : Yeminli Mali Müşavirin yeminli sıfatının kaldırılması ve mührünün geri alınmasıdır.

e) Meslekten çıkarma : Meslek mensubunun ruhsatnamesinin geri alınarak bir daha mesleği yürütmesine izin verilmemesidir.

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

2,994 total views, 2 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir