Maaşların Bankadan Ödenme Zorunluluğu

Çalışanların haklarını savunma adına ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her türlü istihkakının bankalar aracılığıyla ödenmesine ilişkin düzenlemeler Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelik ile yapılmıştır.

Kimler Ödemelerini Banka Üzerinden Yapmak Zorunda

İş yerleri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümlerinin uygulandığı işverenler ile üçüncü kişiler, Türkiye genelinde çalıştırdıkları işçi sayısının en az beş (5) olması halinde, çalıştırdıkları işçiye o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlüdürler.

Ödeme Kavramı

Ödeme kavramı ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her türlü istihkak ödemelerini kapsamaktadır. Banka üzerinden yapılan ödemeler ileride ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklarda en büyük kanıt olarak görülmektedir. Bu nedenle ödemelerin banka üzerinden alınması çalışanlar açısından büyük bir kanıttır.

Banka kanalıyla gönderilen ücret niteliğindeki ödemelerin niteliği, hesabın açıklamasında belirtilmelidir.

Söz konusu düzenlemeye göre çalışan sayısının 5 ve üzerinde olması durumunda işverenlerin ödemelerini banka kanalıyla yapması zorunludur.

Banka ile Ödenmesi Zorunlu Ücretlerin Bankadan Ödenmemesi Durumunda İdari Para Cezası

Ücretin ödenmemesi veya noksan ödenmesi; ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakın zorunlu tutulduğu halde özel olarak açılan banka hesabına yatırılmaması halinde her işçi ve her ay için (2020 yılı için) 289-TL idari para cezası kesilmektedir.

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 2,168 total views,  1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir