Yeni Askerlik Sistemi Mecliste…

Günlerdir konuşulan yeni askerlik sistemi kanun teklifi TBMM sunulmuştur. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş kanun teklifinin detaylarını basın mensupları ile paylaştı.

Askerlik Süresi

Yeni sistemde askerlik 6 aya düşürülecek. Bu süreyi dolduranlar kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren terhis olma imkanına kavuşabilecekler.

Yedek Astsubaylık Sistemi

Yedek astsubay olarak askerliğini yaparsa artık meslek yüksek okulu bitirenler de yedek ast subay olarak görev yapabilecekler. Görevlerinin sonunda yine kendilerinin talebi ve uygun kadro oluşması durumunda devam edebilecekler.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar

Bedelli askerlik bugünkü rakamlarla 31 bin lira gibi bir paraya denk geliyor. Bu para peşin ödenecek. Bedelli kalıcı hale geliyor. 

Bedelli askerlik ücreti için “40.000 gösterge rakamı x Memur maaş kaysayısı x 6” formülü üzerinden hesaplanacak.

2019 yılı için Bedelli askerlik ücreti: 40.000 x 0,130597 x 6 = 31.343,28-TL

Buna göre bedelli askerlik ücreti memurlara yapılan maaş artışı oranında artış gösterecek.

Bedellide Yaş Sınırı Var mı?

Yaş sınırı kalkıyor. 20 yaşını dolduran her erkek vatandaşı bedelli askerlik yapabilir. Erteleme yaşlarını geçirmemek kaydıyla herkes başvurusunu yapabilir. Yoklama kaçağı olanlar ve bakaya kalanlar bedelliden yararlanamayacaklar. 

Askerde Olanlar Sistemden Yararlanabilecek mi?

Şu an itibari ile eğer bir askerimiz 6 aylık askerse terhis olacak. Eğer devam etmek isterse 6 ay daha devam edebilecek.

Bedelli Talebinin Çok Olması Durumunda Ne Olacak?

TSK’nın bir planlaması ve ihtiyacı olacaktır. Eğer üstünden bir talep olursa bedelli için o zaman bir kura çekimi olacaktır.

Kanun teklifinin mecliste görüşülmesi ve değişiklerle ilgili açıklamalar yapılmaya devam edecektir. 

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 1,983 total views,  1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir