Yeni İnfaz Sistemi Terör Suçlarını da Kapsayacak mı?

Bildiğini üzere birinci yargı paketi yasalaştı ve birçok düzenleme hayata geçti. Avukatlara yeşil pasaporttan temyiz kapsamının genişlemesine kadar birçok düzenleme yapıldı.

1. Yargı paketi ile getirilen değişiklikleri “1. Yargı Paketinde Neler Var?” isimli yazımızda açıklamıştık.

İkinci yargı paketi ile birlikte infaz sisteminde bir düzenleme yapılacağı aylardır konuşulan konulardan birisi. Özellikle infaz düzenlemesi yapılması durumunda uyuşturucu, örgütlü suçlar, terör suçları, cinsel suçlar ve mükerrer, yani ikinci kez işlenmiş suçların kapsama alınıp alınmayacağı da tartışılan konuların başında geliyor.

05 Kasım 2019 tarihinde Hürriyette yayınlanan Abdülkadir Selvi’nin “Cezaevleri boşalacak mı, yeni infaz sistemi ne getiriyor?” yazısına göre;

İnfaz sürelerini kısaltan düzenleme; uyuşturucu, örgütlü suçlar, terör suçları, cinsel suçlar ve mükerrer, yani ikinci kez işlenmiş suçları kapsıyor.

Aldığı cezanın dörtte üçü infaza girenler yeni düzenleme ile üçte ikisini çekecekler. Cezanın üçte ikisinde ise bu oran bir bölü ikiye iniyor. Bunların beşte biri oranında denetimli serbestlik ya da şartlı tahliye getiriliyor.

Örneğin FETÖ’den 6 yıl 3 ay ceza alan bir kişinin cezaevinde yatma süresi 2 yıl 11 aya kadar düşüyor.

Ticaret yapanların zarar görmemesi veya serbest meslek sahiplerinin işlerini kaybetmemesi için imkân sunuluyor.

Hafta sonu ya da evde infaz gibi düzenlemeler getiriliyor. “Doğum yaptı, lohusa haliyle cezaevine döndü” gibi haberler hepimizin vicdanını kanatıyor.

Yeni düzenlemede doğum yapan kadınların 1 yıl dolmadan ceza evine girmemesi; 75 yaşın üstündekilerin, 5 yıl ve altındaki cezalarını konutlarında çekebilmeleri imkanı getiriliyor.

70 yaşın üstündekiler için bu oran 3 yıl. Tabii vicdanları kanatan bir de şu durum var. Adam cezası 18 ayın altında olan bir suç işliyor, masum birini darp ediyor, iş yerini basıp camını çerçevesini indiriyor. Polis yakalıyor, mahkeme tutuksuz yargılamak üzere serbest bırakıyor.

Kimisi polisten önce mahalleye gidiyor. Bu adalete olan inancı sarsıyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de bundan rahatsız olduğunu duymuştum. Yeni düzenlemede 18 ayın altında ceza öngörülse bile en azından 1 ay hapse girmesi öngörülüyor. Suç işleyen hapse girme duygusunu yaşayacak, hem de mağdurların adalete olan güveni korunmuş olacak.

Sosyal medyada bizi takip edin. 

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

İnstagram sayfamız için TIKLAYIN

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

1,312 total views, 53 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir