Yurtdışından Getirilen Telefonların Başkasının Pasaportuna İşlenmesi Devri Bitti

Bildiğiniz üzere geçmiş yurt dışından gelen telefonları yurt dışına çıkış yapmış kişilerin pasaportlarına işleterek işlem yapabilmekteydi. 

Yurt dışına gidip gelen kişinin de son 4 ayda çıkış yapmış ve son 3 yıl içerisinde IMEI kaydı yapılmamış bir pasaport bulunması gerekiyordu.

4458 Sayılı Gümrük Kanunu’nun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararında, gümrük vergisi uygulamasına ilişkin değişiklikler yapılmıştı ve konuya ilişkin açıklamalar “22 Euro’luk Gümrük Sınırı Kaldırıldı” yazısı ile paylaşılmıştı.

Söz konusu Karar’ın 4’üncü maddesinde yurt dışından getirilen cep telefonlarında yolcunun kimlik numarasını kayıtlı olması kaydıyla üç takvim yılında bir adet olmak üzere değişiklik yapılmıştır.

Buna göre artık yurt dışından getirilen telefonların başkalarının pasaportları üzerine kaydedilmesi imkanı kalmamıştır.

Söz konusu Karar’ın yürürlük tarihi, Karar’ın yayımlanmasını takip eden 15 gün içerisinde olduğundan 30 Mayıs 2019 tarihidir. 

Kaynak: www.hukuknediyor.com
(Bu yazı kaynak gösterilip ve aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

 1,792 total views,  1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir